BENİ YÖNLENDİREN RENKLER

.

A NOTE FOR YOU

Welcome to my blog. Here, You will find my oil paintings, acyrilic paintings on wood/fabrics, necklaces-earrings-bracelets. Crochet, decoupage, embroidery, cross stitches, some interesting and colourful pictures are going to draw your attention. Please, let me say to thank you to give me the soul of share with you. Enjoy it! Please feel free!........................................................................................BİR TIK DA BU ADRESLERE .........................................................................
* * * * * * * * * http://mayri-hayriyenin-emailleri.blogspot.com * * * * * *http://babanneninelemekleri.blogspot.com/* * * * * * * * *

6 Aralık 2010 Pazartesi

HAYDİ ALÜMİNYUM FOLYO'DAN BİR TABAK ÇALIŞALIM

01 ARALIK 2010 - ÇARŞAMBA


Alüminyum folyo çalısmalarım  yazıma yorum bırakan bir arkadaşın talebi üzerine yapım aşamalarını resimleyerek bir alüminyum folyo çalışması yapacağım. 


Gerekli malzemeler:


* Alüminyum folyo,  mm.si kalın tablo yapmak için satılanlardan alınmalı. Şu an   mm.sini hatırlamıyorum.  Bendeki malzeme 2001 yılından kalma.  * Kabartmasını çalışacağımız desenin/resmin fotokopisi

* Seloteyp veya kağıt bant

* Bir tarak

* İnce mutfakta kullandığımız alüminyum folyo, 


* Uhu (sıvı yapıştırıcı)  


* Kabartma işlemini yapmak için gereken  ucu toparlak kalem şeklindeki malzeme kırtasiyelerde set olarak satılıyor. O şekilde de alabilirsiniz. Ancak ben kendi kullandıklarımı yazayım. 


* Ucu sivri, iç kısmı bitmiş bir pilot kalem. İçinde az bir şey mürekkep varsa mutlaka siyah pilot kalem olmalı. Bu özellikle tık tıklama ve kenar çizgileri belirlerken kullanılıyor


* Ucu yuvarlaklaşmış bir kaç kurşun kalem. Eğer ucu sivri ise bunu gazeteye sürterek uç kısmını yuvarlaklaştırabilirsiniz.  Buyurun gazete karalamaya....


* Bir tane daktilo kalem silgisi. 


* Bir tane sarı vileda mutfak bezi 


* Bir plaka kalın karton


* Silikon tabancası ve silikon

* Rapido mürekkebi

* Sprey vernikÇalışacağınız resmi seçin  ya da benim yapacağım  resmi de  kullanabilirsiniz.  Ama el alışkanlığı için önce küçük bir desen çalışılmasında fayda vardır. Gerekli malzemeleri alın.  Son üç malzeme folyo çalışmamız bittiğinde kullanılacaktır.

Evet  bir gemi deseni çalışalım. Peki nereye çalışalım. Çatlamış, kenar kısmı hafifçe kırılmış veya  rengi bozulmuş  ama bir türlü atamadığımız cam-porselen pasta-servis tabağının içine.  Unutmayın desen o tabağın içine sığacak büyüklükte olmalı.
Desenden biraz büyük kestiğim folyonun üstüne fotokopiyi kağıt bant ile uç kısımlarından yapıştırdım.  Niye bantladım? Çünkü deseni ince uçlu tükenmez kalem ile folyoya geçirirken kaydırma yapmayayım diye. Kalem de ne pilot kalem kadar sivri ne de ucu yuvarlak tükenmez kalem olacak. Sivri olursa deler, yuvarlak olursa desen çizgisi yayılır. Hele hele kurşun kalem kullanmayın çizerken bastıracağınızdan ucu kısa sürede kalınlaşır. 


Yapılabilecek yanlış bir çizimin ya da kaydırmanın  folyo üzerinde düzeltme olanağı yok. Onun için dikkatli bir şekilde desenin aktarılması gerekir.

Aslında fotokopinin kenarlarındaki  fazlalıkları  kesseydim desenin folyonun üstüne tam oturmuş şeklini görebilirdik.


Birde kabartma işlemine geçmeden  folyonun önünü arkasını karıştırmamak için  ön yüzeyde bir kenara adınızı  yazın. Bu gerekli niye derseniz bu gemi deseninde karışma olmaz ama  bazı aynı şekli içeren  desenlerde ön arka tarafın karıştırıldığı ve hatalı kabartma yapılabildiği oldu.  Daha sonra o yazılı kısımlar işlem bittiğinde kesilip atılacak. Deseni folyoya  aktarırken çizimin arkadan görünüşü.


Desenin tümünü çizdim. Yaklaşık bir saatimi aldı. Küçük falan derken gene bayağı ayrıntılı ve ufak  bir örnek  seçmişim.


Yarın kabartma işleminde görüşürüz.  Yazının devamı bu sayfanın altında olacak. 


Şimdilik iyi geceler.  


<:))


(¯´✿ .• ♥.✿ .•´¯)•(¯´✿ .• ♥.✿ .•´¯)•(¯´✿ .• ♥.✿ .•´¯)•(¯´✿ .• ♥.✿ .•´¯)•(¯´✿ .• ♥.✿ .•´¯) 


02.ARALIK 2010 - PERŞEMBE 


Bir gün önce hazırladığım deseni kabartma işlemine başladım ama size ilk etabı göstermek için onun ebatları çok küçük geldi. Onun için   şu çiçeği çizdim. İlk etabı onunla göstereyim.


Bir köşesine ÖN diye yazdım. Kabartma işlemi sırasında ön-arka karıştırmayayım diye. Önce tık tıklama (noktalama) işlemini yaptım. 

Tık tıklamaya başlamadan önce masaya zarar vermemek için hazırladığımız  kartonumuzu (duralit de olabilir) işimizin altına koymalıyız. Özenle sıkılmadan bu tık tıklama işlemini yapmalıyız.  Yorulunca veya sıkılınca mutlaka bir beş dakika dinlenin. Yoksa insan baştan savma iş yapmaya başlıyor.  Tecrübe ile sabit. 

Mola için çaylar 
Suyun kapısı'ndan.  Tık tıklama yaparken levhada noktalar oluşabilsin diye ince uçlu pilot kalem ile dik olarak  çizdiğimiz desene ait çizgilerin üstüne gelmemek kaydıyla  vuruşlar yaparız. Bu vuruşlar sık sık olursa ve aralarında boru gibi çizgiler oluşmazsa daha güzel duruyor. Boru gibi çizgiler oluşursa buraları da dikkatle tık tıklayın.  


Tüm işlemleri bitirip silikonlama yaptıktan sonra  Rapido mürekkebini bir pamuk yardımıyla çalışmamızın üstüne süreceğiz. Biraz kuruyunca tekrar pamukla fazlalıkları aldığımızda tık tıkladığımız boşlukların  içine yerleşen mürekkep işimizin daha güzel görünmesini sağlayacaktır.  Mürekkepleme işlemi silikondan sonra yapılmalıdır. Yoksa mürekkepleme işlemi yaparken kabartılan alanları ezersiniz. 

Çiçek veya geometrik desenler çalışırken bu tık tıklama mutlaka gerekli deseni birbirinden ayırır net görünmesini sağlar.Bu tık tıklama işleminden sonra  kartonu kaldırırız  normal bir örtü ve dört kat vileda bezini işimizin altına koyarız. 


Yaprağın  damarlarını fazla bastırmadan  arka yüzden pilot kalemle  çizdim (isteğe bağlı)  ve yaprak ile yaprak dalını kabarttım.
Şimdi bu ilk kabartma işlemini çiçeğin kendi yaprağında göstereyim.  


Kabartma işlemine başladığımızda her  ayrı kabartma   işlemi için BİR KEREYE MAHSUS OLMAK ÜZERE önce alüminyum folyonun ÖN TARAFINDAN kabartma yaparız. Bu folyoya esneklik kazandırırmış. Sonra hep arka yüzden kabartma işlemi yapılır. 


Çiçek yaprağını daktilo silgisi ile yavaş yavaş içe doğru bastırırız. Yaprak çizgisi dışına çıkmamak kaydıyla daktilo silgisi ile dairesel hareketlerle bir kaç kez içinde dolanırız. Sonra tersini çevirip  aynı işlemi arka taraftan yaparız. Ön yüzeye dönerek çiçek yaprağının dış çizgisini pilot kalem veya resimde görülen ucu sivri tahta kalemle 
dış hattını belirleriz.  Bu belirlediğimiz dış hatta da daha sonra mürekkep girecek. Çiçeğimiz daha güzel görünecek.  


Bu dış çizgi belirleme yaprak, dal artık ne çalışırsak her şey için her kabartmadan sonra yapılacak.

Sonra tekrar arka yüzeye dönüp çiçekte istediğimiz kabarıklığa ulaşıncaya kadar kabartır ve dış çizgiyi belirleriz. Dış çizgiyi çizerken kalem ile fazla bastırmayınız. Yoksa levha kolayca delinir.  Delmemeye gayret edelim. Olur delinirse slikonlamaya geçmeden o delikleri normal evde kullandığımız folyo ile kapatacağız. Kapatma işlemi yapmazsak eğer. Silikonlama yaptığımızda  silikon o deliklerden dışarı sızar.Sıra sıra çiçeğin  yapraklarını  kabartırız. Resimden de gözle görülebildiği gibi güzel bir çiçek oluştu. Ben çiçeğin orta kısmını kabarık yapmadım. Tık tıkladım. Ama isteğe bağlı olarak o yuvarlak kısımda aynı şekilde kabartılabilir.   


Şimdi asıl desenimizdeki çalışmanın resimlerini ekleyelim sayfaya. 
Şu an resme göre sağdaki yelkenliyi ön yüzden sadece bir kez kabartıyorum.Sonra arka yüzden yelkenliyi ve yelkenlinin ortasındaki yuvarlağı kabarttım.

Geniş alanda kalem silgi ile  dar alanda uygun uçlu kurşun kalem ile yelkenin uç kısmını kabarttım.  


Ön yüzden kabarttığım yerler olan  yuvarlağın ve yelkenin dış kenarlarını pilot kalemle belirledim.


Levhanın arkasından kabartma işlemini  ve ön yüzden dış hat belirleme işlemini birkaç kez yaptım.
Kabarıklık nasıl güzel görünüyor mu?


Silginin ucunda görünen kabarıklık yaptığım.


Şu an için yeterli. Ama diğer alanların kabarıklıklarını yaptıktan sonra gözüme az görünürse birkaç kez daha  işlemi tekrarlarım. 
Orta kısımdaki yelkenin uç kısmını iki yanındaki kuşları ve sağdaki küçük bulutu da kabartım dış çizgilerini de belirledim. Kuşlar dar alan olduğu için kabartma işleminde ince uçlu kalem kullandım.
Direkteki bayrağı kabarttım ve tersten kabartırken çizginin iç kısmını ince uçlu kalem ile fazla bastırmadan  belirledim. Bu işlem de daha güzel görünüm sağlıyor. Özellikle birbirine yakın yapılan kabartmalarda mesela çiçek yapraklarının kabartılmasında  yaprakların daha belirginleşmesini sağlıyor.


Bugünlük de bu kadar.


Çalışmamızı yavaş yavaş bitireceğiz. Acele etmeden.
Ben çalışırken desenin aslını mutlaka ön planda tutar sık sık bakarım. Bazen  nereyi yapıyorum. Çizgi nereye kadar gidiyor bakma ihtiyacı hissederim. 
Ortamdaki ışık fazla ise folyonun çalışmadığım kısmını bir bez ya da kağıtla kapatırım. Folyodan yansıyan ışık gözlerimi rahatsız eder.   


Mesela bu deseni bir tabak içine  kutu üstüne veya pano olarak yaparız büyük ihtimalle. Kenar genişliğini belirledikten sonra ilk önce çiçek ve yaprakların dışındaki alanı tık tıklamak gerekir. Bu işlemden sonra ortadan başlayarak dışa doğru kabartma işlemi yapılır. Ortadan başlamanın nedeni yaptığımız kabartmaları elimiz üstüne gelip ezmesin diye. Bu desen  Yaban İncirinden.
Ben  çalıştığım desende  önce yelkenlinin iplerini yapacağım  sonra  yukarıdan aşağı doğru bir işlem sırası izleyeceğim.


Kabartma işlemi anlatığım şekilde yapılıyor. Belki başka yöntemler de vardır. Ben 2001-2002 yılında  Çankaya Halk Eğitim Merkezinde Perihan öğretmenin gösterdiği şekilde öğrendim ve uyguluyorum.


Folyo  ile ilgilenenlere ve yapacak olanlara kolay gelsin. 


Her gün yaptıklarımı resimleyip bu sayfaya ekleyeceğim.


Sevgiler.
<:))

(¯´✿ .• ♥.✿ .•´¯)•(¯´✿ .• ♥.✿ .•´¯)•(¯´✿ .• ♥.✿ .•´¯)•(¯´✿ .• ♥.✿ .•´¯)•(¯´✿ .• ♥.✿ .•´¯) 

03.ARALIK 2010 - CUMA

  


Desenimizin dış kenarlarını 1 cm genişliğinde tık tıkladım. Çünkü tabağa yapıştırırken  o kısım lazım olacak.
Geminin üst tarafındaki şekillerin kabartma işlemini yaptım. Önce yelkenlerin iplerini, bulutları, kuşları, flamaları ve  en son yelkenleri (biri hariç) bitirdim.

Bir iki yeri  de deldim.  Çünkü bir ara iş yaparken sıkıldım ara vermedim ve iki küçük delik oluştu. Sonra onları yamayacağım tabiki. 

Kabarttığım alanlar net görülebilsin diye bir kaç değişik yönden fotoğraf çektim. 

Bugünlük bu kadar.

Esen kalın.

<:))(¯´✿ .• ♥.✿ .•´¯)•(¯´✿ .• ♥.✿ .•´¯)•(¯´✿ .• ♥.✿ .•´¯)•(¯´✿ .• ♥.✿ .•´¯)•(¯´✿ .• ♥.✿ .•´¯) 

07.ARALIK 2010 - SALI


Bugün resme göre sağdaki yelkeni,  onun sağındaki flamanın direğini , bazı kuşları ve en soldaki geminin ucundaki fener ile geminin  kenarlarını yaptım. 
Resimleri flaşlı çektim çok parladı. Kabartılan bölgeler net görünmedi. O nedenle  resimleri flaşsız çektim  yapılan işlemler daha iyi görünüyor.


Bu günlükte bu kadar. 

Sevgiler

<:))

28 yorum:

neduk dedi ki...

Yaşasıın... Yaşasın...

MAYRI dedi ki...

İyi geceler Nedret hanım
Çok şekersiniz vallahi....

Tembelliğimi kırdım bugün.
Ne zamandır yeni bir iş yapmamıştım.
Sevgiler.
<:))

Adsız dedi ki...

ANNECİM ELLERİNE SAĞLIK ÇALIŞMALARIN HARİKA GİDİYOR,TAMAMLANINCA ÇOK GÜZEL OLACAK.ÖPTÜM.

MAYRI dedi ki...

Teşekkür ederim Maykocum
Bitince bu tabak senin olsun. İnşallah güzel olur.
Öptüm
<:))

neduk dedi ki...

Çok güzel öğrendim. Teşekkür ederim. Kaynak artık elimin altında diye çok memnunum. Ancak arkadaşım sen artık bu işte tamam olmuşsun. Gümüş plakalar satılmıyor mu? onlara geçsen. Çok esaslı olur ayol. Zor mu acaba gümüşle çalışmak? Sevgiler.

MAYRI dedi ki...

Merhaba Nedret hanım
Ben teşekkür ederim. Yararlı olabildiyse ne mutlu bana.
Gümüş plakalar satılıyor. Kalınlıklarını bilemiyorum bu işleme müsait midir ama ben denemeyi hiç düşünmüyorum. Çok zor olduğunu da sanmıyorum.
Sevgiler.
<:))

Marzena dedi ki...

Hi Mayri
I'm here
http://www.marzena-handmade.blogspot.com/

MAYRI dedi ki...

Hi Marzena
I'm coming...
By now.
<:))

Özden CEYHAN dedi ki...

Mayri hanım ellerinize emeğinize saplık harika bir çalışma tebrik ederim...:)

MAYRI dedi ki...

Merhaba Özden CEYHAN
Teşekkür ederim.
Sizin minyatürler de bir harika.
<.))

ufuk dedi ki...

Çok güzel çalışmalar. Elleriniz, yüreğiniz dert görmesin.

MAYRI dedi ki...

Merhaba Ufuk
Güzel yorumunuz için teşekkür ederim.
İyi geceler.
Sevgilerimle.
<:))

DaRmAn dedi ki...

hayran kaldım hayrann..emeğinize sağlık...

MAYRI dedi ki...

Merhaba DaRmAn
Çok teşekkür ederim. Daha iyileri sizin olsun.
Sevgiler
<:))

Esin (Huysuzbalık) dedi ki...

Çok güzel olmuş. Yelkenlilere ayrıca ilgim var zaten. Bu tabağa bayıldım. Ellerinize sağlık. Sevgiler...

MAYRI dedi ki...

Merhaba Esin hanım
Yelkenlileri bende çok severim. Beğenmenize sevindim. Teşekkür ederim.
Sevgiler.
<:))

Adsız dedi ki...

ÇOK GÜZEL AMA DAHA İYİSİ OLABİLİR.

MAYRI dedi ki...

Merhaba Adsız
Teşekkür ederim.
Mutlaka daha iyisi olabilir.... onu da sizden görmek dileğiyle...

Adsız dedi ki...

muhteşem bir tasarım yani bravo çok güzel(ff)

Adsız dedi ki...

çok güzel muhteşem bir tasarım

imran78 dedi ki...

merhabalar öncelikle ellerinize sağlık demek istiyorum çalışmalar çok güzel ben yapılan tekniklerin de isimlerini yazmanızı rica edeceğim mesela çizgilerin belirlenmesinin bazı isimleri vardı onu hatırlamaya çalışıyorum ama bende yapalı beya zaman oldu yardımcı olabilirseniz sevinirim.

MAYRI dedi ki...

Merhabalar imran 78
Beğeninize teşekkür ederim.

Özel bir isimlerinin olduğunun farkında değildim. Tülay hocama sordum kontür ve tahrir dedi. Umarım işinize yaramıştır.

İşi bitince yeni fotoları ekleyeceğim. Bitmiş haline de yorumlarınızı beklerim.

Hoşçakalın.

Gul.K dedi ki...

Bu tur calismalarin devami icin sizin gibi sanatcilar eksilmesin
super begendim paylasimlardan dolayi
tesekkurler bende desen resim cizmeye calisiyorum fakat boyle harika seyler gordugmde takdir etmeden gecemiycem ellerinize ve dilinize saglik Harikasiniz

MAYRI dedi ki...

Merhaba Gul.K
Güzel yorumunuz için teşekkür ederim. Sizin çalışmalarınıza da baktım. Ne güzel desenler hazırlamışsınız... Devamını bekleriz.

Benim çalışmam tamamen bitmiş değil... en kısa sürede kalan aşamalarını da burada paylaşacağım.

Sevgilerimle...

<:))

Adsız dedi ki...

çok güzel olmuş ellerinize sağlık bzde bunu yapcazz

Serra Koyuncu dedi ki...

Ben folyo sanatini yeni kesfettim. O yüzden bilgim ve tecrübem yok. Yazinizin ilk basinda kalin folyodan (mm'sini bilmediginiz) bahsetmissiniz, sonra asagida ince mutfak folyosu. Hangisi ne icin kullaniliyor, aciklar misiniz? Cok tesekkürler.

MAYRI dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.
MAYRI dedi ki...

Merhaba Serra Koyuncu

Kalın folyoyu tabloyu yapmak için, ince mutfakta kullandığımız folyoyu tabloluk folyoda çalışma yaparken oluşan delikleri kapatmak için kullanıyorum.

Ben teşekkür ederim. Başka sorunuz olursa yine beklerim. Sevgiler...