BENİ YÖNLENDİREN RENKLER

.

A NOTE FOR YOU

Welcome to my blog. Here, You will find my oil paintings, acyrilic paintings on wood/fabrics, necklaces-earrings-bracelets. Crochet, decoupage, embroidery, cross stitches, some interesting and colourful pictures are going to draw your attention. Please, let me say to thank you to give me the soul of share with you. Enjoy it! Please feel free!........................................................................................BİR TIK DA BU ADRESLERE .........................................................................
* * * * * * * * * http://mayri-hayriyenin-emailleri.blogspot.com * * * * * *http://babanneninelemekleri.blogspot.com/* * * * * * * * *

30 Aralık 2013 Pazartesi

HAMUR İŞİ TABLOM - 2013

Gittiğim kursta Akide hocam istedi  hamur işi çalışılmasını. Hamiyet hanım, Emine hanım ve ben çalıştık. 

Çalışacağım desenden siyah beyaz 2 kopya aldım. Birini bütün olarak sakladım ana resmi tam olarak görmek için. İkincisini parça parça kesip kalıp olarak kullandım. Renkli deseni de boyama için kullandım.

Bu konuda daha önce başka çalışmalar yapmış olan Hamiyet hanım bizlere de hamurun hazırlanması ve boyanıp hazırlanmış ve deseni çizilmiş kontrplağa hamurun yapıştırılması ve üstündeki ayrıntıların bıçakla şekillendirilmesi konusunda yardım etti. 


Hazırladığımız hamurdan ana gövde için büyük bir parça alıp önce bir kısmını kuyruk olarak ikiye ayırdık sonra balığın gövdesini bombeli olarak desene yerleştirdik. Tek parça olarak yapıştırdık. 


Hamurun çok çabuk kurumaya başlaması ve verilen şekillerin tekrar eski haline dönüşmesi nedeniyle iki kişi dört elle çalıştık. Islak bezi kuruyan kısımları hafifçe ıslatmak için kullandım. 

Balığın dışındaki ev ağaç vb. şekilleri yapmak için küçük hamur parçaları alarak oklava ile  hamuru açtım. Desenin kalıplarını kullanarak şekli bıçak veya makasla kestim.  Kesilen parçaları ilgili yerlere ahşap tutkalı ile yapıştırdım. 

Tekrar tekrar hamura şekiller yerleşene kadar bıçakla çizgilerin üzerinden geçtim. Bıçağın sivri ucunu kullandık. Spatula pek işe yaramadı ama yuvarlıkları verdik genede.  

Hamur kuruyana kadar  bir hafta kadar bekledim. Sonra  deseni reklendirdim. Sonra da çerçevelettim.   

Yıl bitmeden de bu yılın işlerini sizlerle paylaşayım dedim.


Esen kalın.

4 yorum:

ada ve deniz dedi ki...

Ne adar güzel olmuş, ellerinize sağlık:))

MAYRI dedi ki...

Merhaba ada ve deniz
Teşekkür Ederim. Beğenmenize sevindim. Mutlu ve sağlıklı olacağınız her şeye ulaşabilmeniz dileğiyle....

Corteygrif dedi ki...

Hi Mayri
long time didnt visit you.
happy sunday
Rosa
xx

MAYRI dedi ki...

Hi Rosa

You are right... I am very lazy....because of face...
:)

Happy friday

xxx