BENİ YÖNLENDİREN RENKLER

.

A NOTE FOR YOU

Welcome to my blog. Here, You will find my oil paintings, acyrilic paintings on wood/fabrics, necklaces-earrings-bracelets. Crochet, decoupage, embroidery, cross stitches, some interesting and colourful pictures are going to draw your attention. Please, let me say to thank you to give me the soul of share with you. Enjoy it! Please feel free!........................................................................................BİR TIK DA BU ADRESLERE .........................................................................
* * * * * * * * * http://mayri-hayriyenin-emailleri.blogspot.com * * * * * *http://babanneninelemekleri.blogspot.com/* * * * * * * * *

4 Eylül 2009 Cuma

GERİ DÖNÜŞÜM PROJELERİM -2 CAM SÜT ŞİŞELERİ


SÜT İÇELİM SÜT İÇİRELİM

Evimizde olan ve asıl kullanım süresi sonunda kullanım dışına çıkan bazı eşyaları değişik şekilde değerlendirerek kullanmamız mümkün.Daha önce yoğurt ve dondurma kaplarından kuşlar için yemlik ile suluk yapmış ve blogumda yayınlamıştım. KUŞLARA YEM VE SU - GERİ DÖNÜŞÜM PROJELERİM -1Biz kendi sağlığımız ve çocuğumuzun sağlığı için sabahları bir bardak süt içeriz. Bunun içinde günlük süt alırız.
Piyasadaki farklı markalardan Pure-Pak karton kutuda olanları aldığım gibi cam şişede olanı da alıyorum. Şişe boşalınca atacak dahi olsam yıkıyorum. Bu atık maddeleri toplayanların da sağlığını düşünmek gerekiyor. Hanımlar bilir süt bozulunca çok kötü kokar ve mikrop üretir. En azından su ile çalkalamak gerekir.


Eskiden Atatürk Orman Çiftliğinin depozitolu şişelerini alırken bakkalımız özellikle rica ederdi. ''Lütfen çalkalayıp getirin kendi sağlığınız için derdi.'' Bunu yapmayanlarınkini de geri almazdı.Bu arada ukalalık yapmış gibi olmayayım ama çöpümü de üç ayrı şekilde biriktiririm. Kağıtlar, pure-pak kutular/şişeler ve normal çöp.Efendim şimdi bu şişelerden yaptığım ilk şey onları kilerimde kullanmak. Yani tel/arpa/yıldız şehriye, bulgur, tarhana gibi kuru ürünlerin günlük kullandıklarımı, az kalanları, bazı sıvı malzemelerimi bu şişelerde saklıyorum.
Fazla olanlarını bez torbalarda muhafaza ediyorum. Hava alması ve böceklenmemesi için.

İkinci olarak da evimizin içinde veya dışında duvara, ağaca asarak dekoratif amaçlı vazo olarak kullanabiliriz.


Bunun içinde kursta geri dönüşüm projesi olarak hazırladığım bu çalışmada şişenin içine yapma çiçek koyduk. İçine su koyup canlı çiçekte muhafaza edilebilir.
Resimden de ayrıntısı görüleceği üzere alt kısmını şişeye göre file ördüm ve şişeyi içine oturttum. File yerine kumaştan, telden de bir çalışma yapılabilir. Dört yönden ip uzatarak onları üst kısımda bir halkada topladım.


Şişenin ağız kısmını da iple bağladım. Burada ip yerine lastikte kullanılabilir. Lastiği ince ve dayanıksız gören olabilir. Kurslarda tanıştığım bir büyük ablamızda (Adını hatırlayamadım. Kusuruma bakmasın 2003 ten beri kendisini görmedim.) eskimiş lastik eldivenlerin gerek bilek ksmını gerekse parmak kısımlarını keserek lastik olarak kullanır ve daha sağlam oluyor derdi. Bu arada şişeleri bağladığımız iplerin boyunun farklı olması gerekiyor. Birbirine çarpıp kırılmasın diye. Bir de gerektiğinde kolayca şişeyi çıkarıp yıkayabilirsiniz.

Şişeler cam boyası ile veya akrilik boya ile de renklendirilip çiçeklendirilebilir.


Akrilik boyanın sabitlenip çıkmaması için 72 gün yıkanmaması gerekiyor. Bu da ayrı bir bilgi.


Siz ne dersiniz kolayca uygulanabilir bir proje değil mi?

Hoşçakalın
<:))


Not: Kedi kız ve inek resmi netten alıntıdır.18 YORUM:


SerpiL dedi ki...
şişeler çok hoş duruyo.yaratıcılık işte bu
mayri dedi ki...
Serpil hanım teşekkür ederim Şişenin plastik kapağı olduğu için içinde bir şeyler saklamak kolay oluyor. sevgiler <:))
Sagır Kedi dedi ki...
Çöp konusunda sinir durumlarım var bu aralar..Etrafta çöp kutuları göremiyordum belediyeye yazıp söylendim megersem kavga falan oluyormuş da eşkiyalar çöp kutularını söküyorlarmış.Ee bende sizin gibi kartonlar ayrı camlar ayrı diyerekten bir çöp uygulaması yapmak istiyorum ama atılacak çö kutuları yok hepsi birden aynı yöne gidiyor yazık:(((Sizi takdir ettim.
Salıncakta iki Kişi dedi ki...
merhaba, bloguma biraktiginiz guzel dogum gunu notu icin cok tesekkur ederim, kafiyeler mukemmel :) sevgiler, Banu
mayri dedi ki...
Sevgili Sagır Kedi Hoşgeldin seni burada gördüğüme sevindim. Maalesef eskiden burada da ayrı ayrı kutular vardı. Ama şimdi yok. Yalnız çöpcüler gelmeden kullanılabilecek atıkları toplayanlar var. Onlar gelip alıyorlar.
mayri dedi ki...
Banu Hanım Nice yıllara...Gönlünüzde sevgi gözlerinizde ışıltı eksilmesin inşallah.
Nélia dedi ki...
Olá Mayri! Venho agradecer a sua visita e conhecer o seu blog. Linda a ideia do crochet para as garrafas com flores. Tenha um bom fim de semana
öykü dedi ki...
senı tebrık edıyorum ama bu arada bakkalı da kutlamak ısterdım keske boyle elımızdekı herseyı degerlendırsek kıymet bılsek sevgılerımle
mayri dedi ki...
teşekkür ederim öykü aslında çöpün bile değeri var ama değerlendirecek sistem yok
neduk dedi ki...
AOÇ Sütlerini Ben Ankara'dayken alırım hâlâ.''Kırmızı şapkalı süt'' derlerdi çocuklar küçükken.Onlar hep iyice çalkalanıp iade edildiği için biirşeyler yapmayı hiç düşünmedim.Çok güzel olmuş süsleriniz.Elinize sağlık.
mayri dedi ki...
Teşekkür ederim Nedret hanım Bu resimlerdeki şişeler AOÇ'un değil. Vazo olarak kullanılana AOÇ un şişeleri de olur. Kapak gerekmiyor. İçine malzeme ve su-yağ koyduğum şişeler Yörsan'ın. Onların plastik kapağı var.
* ஐ * : ) STİL DİREKTÖRÜ ( : * ஐ * dedi ki...
Fikir akıllıca bu arada bana kanımdaki a vitamini yok ettiğim için süt yasaklandı düşün canım ne kadar çok içiyorum :)
mayri dedi ki...
Teşekkür ederim. Kandaki a vitaminini yok ettiğini hiç duymamıştım. Belirtisi neydi acaba. Ben günde en fazla 1-2 bardak içiyorum.
* ஐ * : ) STİL DİREKTÖRÜ ( : * ஐ * dedi ki...
Valla anımsamıyorum canım lisedeydim elim ayağım buz kesiyordu da doktora götürdü ailem ama ben günde 2 litre süt içerdim
mayri dedi ki...
Günaydın iyi günler. Evet günde iki litre fazla ama sevince insan içer tabiki.
Sevde dedi ki...
Merhabalar güzel ziyaretiniz için teşekkür ederim :) Ve bebişimiz ile bizim yaptığınız dualar içinde ayriyetten teşekkür ederim.. Mevlam da herşeyi gönlünüze göre nasib eyler inşALLAH.. Bu arada cam şişeleri değerlendirmenize çok sevindim, böyle hala duyarli insnaların olması iç rahatlatıcı doğrusu.. Genelde bende karton ve kağıtları ayrı poşetliyorum, böylelikle kağıt toplayan kişilerin işini kolaylaştırmış oluyorum... Yağlı boya tablolarınız da çok güzel... Ellerinize sağlık ... Sevgiler...
mayri dedi ki...
Sevde hanım güzel yorumlarınız için teşekkür ederim. Herşeyden biraz becerebildiğim ölçüde yapmaya çalışıyorum. Esen kalın.
lori dedi ki...
cok harikalar.. burda bu sekilde sise bulmam imkansiz. ama cok bigendiiim!

Hiç yorum yok: